2026 Brillion 9430FH-30
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Contact Us Form
    All fields marked with an asterisk (*) are required.
    First Name *
    Last Name *
    Email *
    Phone *
    Unit Name
    Unit Price
    Comments/Questions
    Description
    2026 Brillion 9430FH-30
    THE NEW ERA IN FIELD CULTIVATORS
    IT STARTS WITH THE FRAME
    The 9000 Series Field Cultivator uses precision, laser-cut structural steel frame members that are robotically welded for ultimate strength and reliability. Each frame features 135” fore-to-aft depth and 30” between ranks for maximum residue clearance. A split the middle shank arrangement, with each shank spaced at 6”, provides excellent weed control, consistent soil mixing, outstanding residue flow and a level soil profile.
    THE SHANKS
    The shank is the heart and soul of the Landoll Field Cultivator, with options to choose from. Spring tension shanks feature 190 lbs of point load, 10” of trip height, 26-½” of under frame clearance, 6” spacing, and 8” conventional wing sweeps with a 47° stem angle.
    HITCH OPTIONS
    THERE’S MORE
    UHMW polymer is used on all rockshaft bearing surfaces. This provides maintenance free operation over longer periods of time. The 10” lift cylinders are equipped with hardened wear bushings in all pivots and nickel and chrome plated rods for extended life. Single point depth control at the front of the machine provides precise depth control. Adjustable pivoting wing gauge wheels are standard equipment on 28’ through 50’ models. All frame hinge joints are equipped with 1-¼” hardened pins that rotate on maintenance free plastic bushings.
    The 9000 Series is available in sizes from 20’6” to 50’6”. Landoll offers a variety of optional rear leveling devices; choose from a 4-Row Coil Tine, 5-Row Spike, 3-Row Tine and Reel, 3-Bar Spike and Reel or 3-Row Spike and Double Flat Blade Reel . A rear hitch for towing additional implements is also available.
    Features May Include
    • Available in Working Widths from 20’6” to 50’6”
    • Three and Five Section Folding Units
    • Laser Cut, Robotically Welded Frame
    • Choice of Self-Leveling Hitch or Floating Hitch (Models 30’ and up)
    • 135” Frame Depth
    • 30” Minimum Between Ranks
    • 6” Shank Spacing with Split the Middle Pattern
    • Last Rank of Shanks Centered on Tires
    • Choice of Spring Tension Shanks or Two-Piece S-Tines
    • 190 lbs of Point Load
    • 8” Sweeps with 47 Degree Stem
    • 26-½” Under Frame Clearance
    • Outrigger Gauge Wheels on Wings (Models 28’ and up)
    • Heavy-Duty Gauge Wheels on Floating Hitch Models
    • Walking Tandems Standard in All Locations
    • 4-½” Lift Axle with Tower Lift System
    • Radial Tires, Heavy-Duty Wheel Hubs, and Spindles (Model dependent)
    • 10” Lift Cylinders
    • Cat. III or Cat. IV Ball Hitch (Model dependent)
    • Single Point Depth Control
    • Variety of Optional Rear Leveling Devices
    • Blue Powder Coat Paint
    • Safety Warning Lights
    Info
    Industry
    Agriculture
    Make
    Brillion
    Model
    9430FH-30
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Tillage
    Subcategory
    Disk Harrow
    Specs
    Width
    Working: 30 ft. 6 in. | Transport: 17 ft. 4 in
    Height
    Transport: 13 ft. 0 in
    Notes
    Number of Shanks: 91 | Frame: 3 in. x 4 in. x 0.25 in
    Ground Clearance
    Under Frame: 26.5
    Tires
    Main Frame: 320/70Rx15 Radial Tires | Wing Frame: 280/70Rx15 Radial Tires
    Power/Horsepower
    7 to 9 HP (5 to 7 kW) Per Foot