2026 Brillion 2512F-8-30
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Contact Us Form
    All fields marked with an asterisk (*) are required.
    First Name *
    Last Name *
    Email *
    Phone *
    Unit Name
    Unit Price
    Comments/Questions
    Description
    2026 Brillion 2512F-8-30
    RUGGED AND DURABLE
    THE FRAME
    Built with 6” x 6” and 6″ x 4″ structural steel tubing, the robotically welded frame is the foundation for the heavy-duty Cat. II, III or IV three-point hitch.  The robust frame is the anchor for the lead coulters that start the tillage process.  The rear bar of the frame supports the shank assemblies.
    THE SHANK MOUNT
    The 2500 In-Row Ripper shank mounts are built to withstand the rigorous torture that operating in unknown soil profiles can dish out.  The auto-reset spring shank assemblies allow for 2,300 lbs. of point load and 16” of trip height.  New to the line-up are the heavy-duty hydraulic auto-reset shank assemblies that offer a massive 4,000 lbs. of point load and 28″ trip height.  This is the most rugged shank offered and can handle heavy clay soils with ease and offers protection in rocky conditions.  Rigid-shear bolt models are also available for areas with minimal soil obstructions.
    THE SHANK LEG
    YOUR INVESTMENT
    The Landoll 2500 Series In-Row Ripper…one machine…widely diversified…your investment.
    VERSATILITY IN OPTIONS
    Features May Include
    • 6” x 4” Double Bar Frame for Narrow Non-Folding Models
    • 6” x 6” Rear and 6″ x 4″ Front Frame Construction for Standard Non-Folding Models and Folding Models
    • Cat. II, III Narrow Three-Point Hitch for Narrow Non-Folding Models
    • Cat. III, IV Three-Point Hitch for Standard Non-Folding Models and Folding Models
    • 40 ½” Under Frame Clearance
    • Maximum Working Depth of 20” on HD Hydraulic Auto-Reset Models and Rigid Shear Bolt Models; 16″ on Auto-Reset Spring Shank Models
    • Heavy-Duty Pull Hitch Caddy Included on Larger Folding Models
    • Heavy-Duty Coulter Assemblies with 22” Smooth Blades
    • 600 lbs. of Down Pressure on Coulter Assemblies
    • Coulter Assemblies – 6” Trip Height
    • Turnbuckle Adjustable Gauge Wheels with 280/70R x 15 Radial Tires
    • Parking Stands
    • Powder Coat Paint
    • LED Warning Lights & SMV Emblem
    • Auto-Reset Spring, HD Hydraulic Auto-Reset or Rigid Shear Bolt Shank Assemblies
    • Choice of Straight Leg Shanks, Parabolic Shanks or Low Disturbance Shanks
    • Variety of Points and Wearstrips Available
    • 16” Trip Height on Auto-Reset Spring Shank Models with 2,300 lbs. of Point Load
    • 28″ Trip Height on Hydraulic Auto-Reset Shank Models with a Massive 4,000 lbs. of Point Load
    • Options Available for Coulter Assemblies
    Info
    Industry
    Agriculture
    Make
    Brillion
    Model
    2512F-8-30
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Tillage
    Subcategory
    In-line Rippers
    Specs
    Weight
    11,559 lbs
    Width
    Working: 20 ft. 0 in | Transport: 16 ft. 5 in
    Notes
    Frame Structure: 6 in. x 6 in. x 0.5 in. Rear Frame 6 in. x 4 in. x 0.5 in. Front Frame | Number of Shanks: 1-6-1 | Shank Spacing: 30 in. (762 mm) | Maximum Shank Working Depth: 16 in
    Height
    Coulter Trip: 6 in | Shank Trip: 6 in
    Tires
    HD 280/70R x 15
    Power/Horsepower
    40 HP and up (30 kW) Per Shank
    Ground Clearance
    Under Frame: 40.5 in
    Blades
    Couter Diameter: 22 in